top of page

SCR HATASI VE NOX HATASI

SCR NEDİR?

SCR Teknolojisi, emisyon değerlerinin düşürülmesine yardımcı olan teknolojidir.​​ katalitik konvertör sistemi ADblue sisteminde. SCR, motorun genel çalışmasını optimize etmeyi ve emisyon değerlerini en aza indirmeyi amaçlayan bir teknolojidir.​​ egzoz emisyonunu artırarak nox gibi kirleticilerin Euro 4 ve Euro 5 yönetmeliklerinin ardından Euro 6 sistemine de dahil olan SCR motor yakıtı yakma işlemi, atık egzozların işlenmesi gibi standartları karşılamaktadır.

SCR VE ADBLUE'NUN ÇALIŞMASI

SCR sisteminden önce AdBlue sıvısı ile temas ettirilerek egzoz ayrıştırılır ve çevreye zararlı olan nitrojen oksitler çözünerek nitrojen ve su buharına dönüştürülür, böylece egzozdan çıkan zehirli yakıtın gaza dönüştürülmesi sağlanır. doğayı en zararsız şekilde Euro 5 ve Euro 4 karşılaştırıldığında Euro 5'te daha fazla AdBlue yakıtı kullanıldığı görülmektedir.

adblue4.jpg

SCR sisteminin bozulmasının AdBlue sisteminde bir arıza ile karşılaşmanıza neden olacağı ve aracın beyninin birçok yerinde bu arızadan etkileneceği bilinmektedir. SCR arızaları ile karşılaşıldığı durumlarda kullanılacak emülatörler sayesinde bu arızalar giderilebilir. Aynı zamanda SCR arızası alındığında aracınız performans ve güç kaybına uğrayacaktır. Çekiş azalır ve dizel kullanımı artar.

NOX SENSÖR HATASI

Son zamanlarda sıkça karşılaşılan şikayetlerden biri de kullanıcılar özel yetkili servislere başvurduklarında nox sensör arızası için yüksek ücretler alınmasıdır. Nox hatasını ortadan kaldırmak için kullanılan emülatörler ve hata tespit cihazları sayesinde hata kodlarını silebilir ve sistemi bu şekilde geçersiz kılabilirsiniz. Katalitik teknolojinin verimini ölçen nox sensörü scr sistemi ile entegre çalışmaktadır. Bu arızalar giderilmediğinde beynin tamamen yer değiştirmesine yol açan problemler olur ve arızalarla karşılaşılabilir. Nox sensör arızalarında size yardımcı olabilecek cihazlar sayesinde uygun fiyatlara nox sensör tamiri, scr sistem tamiri yapabileceksiniz.

bottom of page