top of page

EGR İPTALİ

EGR İptali Nedir? Nasıl Yapılır?

EGR iptali nedir, nasıl yapılır sorularının açıklamasından önce EGR nedir konusuna değinmek gerekir.


EGR açılım olarak Exhaust Gas Recirculation – Egzoz Gazı Geridönüşümü anlamına gelir.Kara taşıtlarında yer alan elektropnömatik bir valftir. Motor içerisinde yer alan bu valf, egzoz gaz devir daim işlemlerinde aktif rol alır. Aracın performansına zamanla kirlenme, paslanma ve yıpranmalardan dolayı zarar veren EGR aracın arızalanmasına da neden olur.

EGR Nasıl Çalışır?

Silindir yanma odasına gönderilen oksijen ve yakıt çok yüksek derecelerde yanar, bu kadar yüksek derecelerde NOx gazı oluşabilir. Buda emisyon artmasına yol açar. Motor Beyni motorun yüklenme durumu, sensör değerleri gibi verileri yorumlayarak sık sık EGR valfini belli aralıklarda açar ve kapatır. 

egr-iptali.jpg

EGR valfi açık olduğu zaman egzoz manifoldundan çıkan gazın bir kısmı EGR yardımıyla yanma odasına geri gönderilir. Bu sayede içerideki oksijen oranı düşürülerek yanma sıcaklığını önemli bir oranda azaltır. Düşük yanma sıcaklığında NOx gazları eskisi kadar fazla oluşamaz ve böylelikle emisyon düşürülmüş olur. Motora tam yüklenildiği zaman ise araçtan performans istenildiği için EGR valfi motor beyni tarafından kapatılır ve yanma odasına egzoz gazı göndermeyi keser. Bu sayede tamamen oksijen dolan yanma odası daha fazla güç üretir. EGR valfi içinden geçen egzoz gazları yüzünden kirlenip içinde tıkanıklık oluşabilir. EGR arızalanmalarına neden olan kurum, zaman, pas gibi etkenler açısından EGR sistemi düzenli olarak temizlenmelidir. Bir EGR sisteminin temizlenme zamanının geldiğini; egzoz borusundan koyu siyah duman çıkıyor, motor tekliyor ya da çalışmıyor, motor ısısı artıyor, sürekliliği halinde motorda hasar, yakıt tüketimi hızla artıyor, gaz pedalından kaynaklı tekleme oluyor ise belirtiler temizlenme zamanının geldiğinin habercisidir.

EGR İptali Nedir?

EGR iptali ise tıkanık valfin temizlikten sonra bile eski randıman vermeyince ya da arızalanan valfin değişimi için istenen yüksek fiyata alternatif olarak yaptırılır. Bu iki sebep dışında aracından her zaman tam performans isteyen kullanıcılarda EGR iptali yaptırabilir, EGR valfi sürekli kapalı olacağı için her zaman motorlarından tam performans alacaklardır.

bottom of page